Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Pražský hrad ubytuje uprchlíky z Ukrajiny ve svých služebních bytech

Prezident Miloš Zeman pověřil kancléře Vratislava Mynáře, aby prověřil možnosti ubytování ukrajinských uprchlíků v prostorech pod správou Kanceláře prezidenta republiky. V dnešní tiskové zprávě pak Hrad uvedl, že našel pro ukrajinské uprchlíky „dva větší byty“. Dle slov mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka se však nejedná o ubytování v perimetru Pražského hradu a zámku v Lánech. Tyto oblasti pro ubytování uprchlíku nedoporučily bezpečnostní složky.

„Bezpečnostní složky státu vyloučily objekty, které se nacházejí v bezpečnostním perimetru Pražského hradu a zámku v Lánech,“ uvedl Ovčáček. Jako vhodné ubytování pro uprchlíky z Ukrajiny byl však vytipován objekt vily Na Opyši. V něm mají být k dispozici dva větší byty, které by podle hradního mluvčího mohly posloužit zejména maminkám s dětmi. 

Vyčleněné dva byty byly následně podle Ovčáčka nabídnuty neziskové humanitární organizaci Charita ČR. „Konkrétní kroky k ubytování uprchlíků z Ukrajiny budou provedeny v nejbližších dnech,“ upřesnil mluvčí.

Objekt vily Na Opyši se nachází nedaleko východního vstupu do Pražského hradu. Je to místo na konci Starých zámeckých schodů vedle Svatováclavské vinice. Ve vile spravované Hradem pobýval v minulosti i spolek Přátelé Miloše Zemana, skrze který byla spolufinancována prezidentská kampaň Miloše Zemana. Na stejné adrese měl vedený služební být i vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář.