Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Pražský hrad vystaví korunovační klenoty v katedrále sv. Víta, vidět je lze 17. až 21. ledna

Pražský hrad od 17. do 21. ledna vystaví české korunovační klenoty ve svatovítské katedrále. Bude to u příležitosti 30 let od vzniku samostatné České republiky. Klenoty budou k vidění spolu s další relikvií – lebkou sv. Václava. V katedrále budou klenoty vystaveny poprvé od roku 1955 a to v původní vitríně Josefa Gočára.

 

„Prezident republiky rozhodl o vystavení českých korunovačních klenotů k příležitosti 30. výročí vzniku České republiky ve dnech 17. až 21. ledna,“ oznámil hradní kancelář Vratislav Mynář. Korunovační klenoty mohou být vystaveny pouze v areálu Hradu, tentokrát je lidé uvidí netradičně v katedrále svatého Víta.

„Bude to poprvé po osmašedesáti letech, kdy bude navázáno na prvorepublikovou tradici. A stejnou tradici chceme zachovat i tím, že korunovační klenoty budou vystaveny v původní Gočárově vitríně,“ dodal kancléř.

Zástupci Pražského hradu dnes zároveň představili i výsledky průzkumu koruny. Odpovědět měl na otázku, zda v ní je umístěn trn z údajné Kristovy trnové koruny. “Zvolená metoda rentgenového záření neumožňuje přímé potvrzení organické hmoty, tedy samotného trnu uvnitř koruny,” uvedl šéf hradních památkářů Petr Kroupa. Neexistují ale podle něj žádné indicie, že by s nohou kříže bylo po zhotovení koruny manipulováno. “Tudíž nepochybujeme o přítomnosti trnu ve schránce, kam byl vložen při zhotovení koruny, jak o tom informuje latinský nápis,” doplnil.

Koruna je zhotovena ze zlata a obsahuje 96 drahokamů velkých rozměrů, většinou velmi vzácných. Do koruny byly doplňovány po celou dobu života Karla IV. tak, jak je císař postupně získával. Rozmístění drahokamů má hlubokou symboliku, kterou dnes podle odborníků už nelze zcela přesně rozklíčovat.