Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Pražský hrad žádá o peníze kvůli výpadku příjmů, na vstupném přišel až o půl miliardy

Vláda premiéra Andreje Babiše (ANO) v pondělí odsouhlasila příspěvek pro Správu Pražského hradu ve výši 215 milionů korun z vládní rozpočtové rezervy. Podle hradního kancléře Vratislava Mynáře se totiž příjmy z návštěvnosti propadnou kvůli koronaviru až o půl miliardy korun. Ředitel správy Ivo Velíšek navíc ve středu novinářům řekl, že pokud bude koronakrize pokračovat, Pražský hrad bude potřebovat od státu větší příspěvky než doposud.

Kancléř Mynář uvedl, že do konce srpna zaplatili návštěvníci Hradu za vstupenky asi o 400 milionů korun méně, než očekával rozpočet sestavený podle toho loňského. Ještě před prvními potvrzenými případy koronaviru v Česku, tedy v lednu a únoru, byly přitom příjmy naopak vyšší, než se plánovalo. 

Ředitel správy Pražského hradu Velíšek dodal, že Hrad kvůli koronaviru v březnu zastavil některé kulturní akce a zbytné investice, a tím ušetřil asi 181 milionů korun. „To se ukázalo jako zásadní krok. Ale naše roční mandatorní výdaje jsou ve výši 600 milionů a ty nemůžeme nijak snížit ani vypnout, protože naším zájmem a povinností je předat Pražský hrad dalším generacím a občanům ČR,“ řekl. 

Důvod drastického propadu hradních příjmů podle Velíška spočívá v tom, že platící návštěvníci Hradu jsou v běžném roce z 97 procent cizinci. „Nedopadá na nás proto ani tak situace v ČR, ale především situace v Americe a Asii,“ uvedl správce Pražského hradu. Čechů podle něj přišlo letos asi pětinásobně víc, ale zahraniční návštěvy klesly prakticky k nule. Tržby tak poklesly ve srovnání s předchozími lety o téměř tři čtvrtiny.