Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Pražský hrad zahájil letní turistickou sezonu, po dvou letech se vrací i velikonoční trhy

Počátkem dubna Pražský hrad zahájil letní turistickou sezonu. Kromě návštěvnických objektů zpřístupní veřejnosti po zimní přestávce také Královskou zahradu, Horní Jelení příkop a Jižní zahrady. Návštěvníci na Hradě uvidí i panelovou výstavu věnovanou 150. výročí narození slovinského architekta Jožeho Plečnika.

Návštěvníkům se kromě katedrály svatého Víta, Starého královského paláce, baziliky svatého Jiří a Zlaté uličky s věží Daliborkou otevře také Královská zahrada s renesanční Míčovnou, Královským letohrádkem nebo zrekonstruovanou prezidentskou rezidencí. “V létě se zde znovu uskuteční Letní Shakespearovské slavnosti, ovšem letos to bude v Královské zahradě naposledy, od příštího roku se scéna vrátí před Nejvyšší purkrabství,” uvedl mluvčí Správy Pražského hradu Jan Pastor. 

Plánujeme zpřístupnit také reprezentační prostory v Novém paláci Pražského hradu. Otevřeme také expozici Domu sokolníka a v Královské zahradě vyroste lovecký tábor, kde budou k vidění koně, dravci, lovečtí psi a veškerá historická lovecká výbava,” uvedl Pastor. Během slavnostního zahájení letní sezony v sobotu 14. května bude tyto návštěvnické objekty přístupné zdarma.

Po dvouleté pauze způsobené pandemií koronaviru se do areálu Pražského hradu vrací velikonoční trhy. Přístupně jsou každý den od 9 do 18 hodin. Od pátku do neděle jsou pak prodloužené do 19. hodiny. Pro návštěvníky je každý den připraveno předvádění některých tradičních řemesel. Vystřídají se tu kovář, dráteník, malíři kraslic nebo přadleny ovčí vlny. O víkendech je zajištěn doprovodný program, kde se představí folklorní soubory v tradičních krojích.