Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Pražský hrad zve návštěvníky na výstavu 100 let česko-slovenské koruny

Česká národní banka letos oslaví 100. výročí zavedení československé měny, její peněžní jednotky československé koruny a uvedení jejích platidel do peněžního oběhu. Pražský hrad k této příležitosti uspořádal výstavu s názvem „100 let česko-slovenské koruny, kde seznámí návštěvníky s fenoménem vývoje československých a českých platidel, bankovek, státovek a oběžných mincí.

V expozici v prostorách Císařské konírny uvidí návštěvníci vedle platidel i nejvýznamnější realizované a nerealizované výtvarné návrhy od renomovaných umělců na pozadí historie Československa a České republiky posledních sta let. Projdou příběhem československé a české koruny od roku 1919 do současnosti, který vyprávějí samotná papírová platidla a jejich návrhy. Budou se moci seznámit i s proměnou chápání funkce drahých kovů a s nejznámějšími a nejcennějšími zlatými ražbami, jež vznikly na území Československa a České republiky.

Vystavované předměty pocházející z depotů České národní banky budou vůbec poprvé v takovémto rozsahu prezentovány nejširší veřejnosti. Návštěvníci shlédnou mimo jiné návrhy Alfonse Muchy z let 1918 a 1919. Také se seznámí s dílem dalších mimořádných osobností české a slovenské grafiky, jako byli například Max Švabinský, Cyril Bouda, Karel Svolinský, Albín Brunovský nebo Oldřich Kulhánek.

Zajímavým lákadlem je také pro tuto příležitost vyrobená mince z ryzího zlata v nominální hodnotě 100 milionů korun, vážící 130 kilogramů a s průměrem 53,5 centimetru. Výstavu pořádá Kancelář prezidenta republiky ve spolupráci se Správou pražského hradu a návštěvníci se mohou přijít podívat od 1. února do 28. dubna 2019.