Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Pražský hrad zveřejnil platy úředníků za loňský rok, Mynář s Ovčáčkem si polepšili

Kancelář prezidenta republiky zveřejnila platy a odměny svých pracovníků za loňský rok. Z přehledu vyplývá, že například kancléř Vratislav Mynář si za loňský rok vydělal 1,5 milionu čistého. Dalších téměř 900 tisíc získal na odměnách. Prezidentův tiskový mluvčí Jiří Ovčáček za svou práci v loňském roce dostal zhruba 756 tisíc korun, plus 300 tisíc na odměnách.

Podle tabulky se loni čisté platy většiny vedoucích zaměstnanců KPR řádově o tisíce až desítky tisíc korun snížily, zvýšily se ale výrazně mimořádné odměny. Výjimkou jsou Mynář a jeho zástupce Petr Mužák, kteří dostali více peněz i na platu. Mynářovi se plat zvýšil za rok celkem asi o 86 tisíc korun, odměny měl vyšší přibližně o 400 tisíc.

Vyšší odměny loni získali i další vedoucí pracovníci hradní kanceláře, a to kolem 305 tisíc korun,  v případě Mužáka a ředitele administrativní sekce Jana Nováka 413 tisíc korun. Od roku 2016 tak vysoké odměny hradní úředníci nedostali, jejich výše se v posledních šesti letech pohybovala maximálně kolem 220 tisíc korun.

Politolog Jan Kubáček vysvětlil, proč nejvyšší platy a odměny z celého Hradu pobírá právě vedoucí kanceláře prezidenta republiky, zkráceně kancléř. Primárně je to nejvyšší podřízený a nejvyšší úředník prezidenta. Úloha kancléře vždycky byla, že to byl nejbližší tajemník a jeho vliv byl velmi důležitý. „Často vystupuje jako emisar právě jménem hlavy státu, jak vůči premiérovi, tak ministrům či samosprávě napříč republikou. Má obrovskou odpovědnost,” vysvětlil Kubáček.