
Pražský hrad zveřejnil platy vedoucích úředníků, Mynář bere 1,6 milionu korun ročně
Kancelář prezidenta republiky (KPR) po rozhodnutí Městského soudu v Praze zveřejnila platy sedmi vedoucích úředníků. Kancléř prezidenta republiky Vratislav Mynář měl v letech 2016 a 2017 roční plat i s odměnami zhruba 1,6 milionu korun čistého, přes milion brali také další dva vedoucí úředníci KPR. Hrad doplnil zveřejnění tabulky s platy Mynářovým prohlášením, v němž odsuzuje snahu občanské aktivistky Kristýny Bašné, která se u soudu zveřejnění domohla.
Výdělky dalších úředníků se pohybovaly od necelých 800.000 korun ročně u ředitele tiskového odboru Jiřího Ovčáčka, který je zároveň mluvčím prezidenta, po sumy kolem milionu pro ředitele zahraničního odboru. „Platy ředitelů odborů i můj plat jsou zcela srovnatelné s platy vedoucích představitelů v jiných státních institucích,“ uvedl Mynář.
Bašná provozuje webové stránky, na kterých zveřejňuje platy, odměny a další bonusy nejvyšších tuzemských úředníků. O zveřejnění údajů o platech vedoucích představitelů KPR žádala v únoru 2018. Na soudy se obrátila, protože jí Hrad nevyhověl. Napoprvé u Městského soudu v Praze neuspěla, za pravdu ji však dal Nejvyšší správní soud. Podle něj de o téměř “modelovou či učebnicovou situaci”, kdy by mělo převážit právo na poskytnutí informací nad ochranou soukromí.
Kancelář mohla proti soudnímu rozhodnutí podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu (NSS), uvedla ale, že nehodlá dále zatěžovat soudní systém. „Nicméně mi jako vedoucímu Kanceláře prezidenta republiky není jasné, jak má zveřejnění platových poměrů jednotlivých vedoucích zaměstnanců přispět k diskusi o věcech veřejného zájmu, ani o jaký veřejný zájem by mělo jít,“ napsal Mynář v komentáři ke zveřejněné platové tabulce.
Aktivistka Bašná v reakci na Mynářův přípis u tabulky uvedla, že občané mají na informace o platech nárok podle zákona, protože nejvyšší státní úředníci jsou placeni z daní a mají důležité rozhodovací pravomoci. Poukázala na to, že v zahraničí jsou platy předních úředníků často veřejné a v Česku jsou pro některé funkce dány zákonem.