Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Pražský hrad zveřejnil předžalobní výzvu Stehlíkové. Zeman žádá omluvu a milion korun

Kancelář prezidenta republiky dnes zveřejnila předžalobní výzvu, kterou se prezident Miloš Zeman domáhá omluvy a milionu korun od lékařky Džamily Stehlíkové. Ta v loňském roce veřejně tvrdila, že zdravotní problémy prezidenta Miloše Zemana souvisí s alkoholickou jaterní cirhózou. Zemanův advokát Marek Nespala vyzývá Stehlíkovou i k tomu, aby uvedla jména lékařů ÚVN, od kterých získala informace. 

„Můj klient, prezident republiky se s Vámi dlouhá léta vůbec nesetkal, nepohybovala jste se ani v jeho okolí, nikdy nebyl Vaším pacientem, legálním způsobem jste nikdy nemohla disponovat jeho zdravotnickou dokumentací ani poznatky příslušných zdravotnických pracovníků, neměla jste jakýkoliv souhlas ke zveřejňování informací, prolamující povinnou mlčenlivost zdravotnických pracovníků a tím zasahovat do lékařského tajemství a v tomto souhrnu do nejcitlivějších osobnostních práv mého klienta, prezidenta republiky,“ stojí v předžalobní výzvě.

Advokát Nespala ve výzvě zdůrazňuje, že Stehlíkové závěry „byly lživé, bez jakékoliv opory v objektivní realitě, zachycené v relevantně vedené zdravotnické dokumentaci“. Za „zcela flagrantní zásah do ochrany osobnosti“ prezidenta požaduje Hrad omluvu v přesně daném znění, částku jeden milion korun na účet Fondu Ohrožených Dětí Klokánek a také jména lidí, od kterých měla bývalá ministryně pro lidská práva získat informace o prezidentově zdravotním stavu.

Stehlíková již dříve uvedla, že se omlouvat nehodlá. „Věřím, že spor vyhraji, že řidiči a řadoví zaměstnanci Hradu, lánského zámku a střešovické nemocnice budou odvážní a řeknou u soudu pravdu,“ uvedla. „Kolik stojí pravda o prezidentovi? Na Západě to může stát abdikaci prezidenta; v Bělorusku či Rusku platí občan životem nebo vězením,a to i za post na Facebooku. V Česku zaplatíte milion korun,“ dodala.