Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Před 30 lety Zeman mluvil na Letné, letošní akci označil za „shromáždění neúspěšných“

V sobotu 25. listopadu 1989 se odehrála první obří demonstrace na pražské Letné. Kromě mnoha jiných řečníků tehdy na tribuně se svým projevem vystoupil i tehdy poměrně neznámý prognostik Miloš Zeman. O 30 let později označil protestní shromáždění spolku Milion chvilek pro demokracii za „shromáždění neúspěšných“.

Zeman tehdy pronesl projev o zaostalosti Československa vůči ostatnímu světu. Tvrdil, že „v počtu vysokoškolsky vzdělaných osob na obyvatelstvo je stát se šesti procenty na 49. místě a předstihuje ho se sedmi procenty i Nepál“ či že „oblasti technického rozvoje jsme na úrovni Alžírska a Peru, hluboko pod Portugalskem“.

Jako později vždy, i před 30 lety hovořil Miloš Zeman spatra. A jak se stalo jeho zvykem, už tehdy přidal na závěr projevu svůj originální bonmot. „Pokládám za absurdní, jestliže systém, který takto předvádí svoje dlouhodobé výsledky, se nyní obává, že tato ekonomika bude rozvrácena dvouhodinovou generální stávkou. Pokud se nám tento systém podaří generální stávkou narušit, bude tato stávka nejefektivnější investicí v našich hospodářských dějinách.“

Pro letošní demonstrace proti Andreji Babišovi ale prezident nachází jen slova kritiky. „Tyhle demonstrace se pořád berou jako demonstrace občanského neklidu. Ale při té poslední už vykrystalizovaly jako shromáždění příznivců opozičních stran. Tedy shromáždění neúspěšných, protože opoziční strany prohrály volby,“ zmínil prezident s odkazem na účast představitelů opozičních stran.