Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Předávání státních vyznamenaní by bylo vhodné odložit, říká Babiš

Do oslavy státního svátku 28. října a tradičního předávání státních vyznamenání zbývá už jen osm dní a zatím není jasné, jak a zda vůbec slavnostni ceremoniál proběhne. Prezident Miloš Zeman je stále hospitalizován na jednotce intenzivní péče a pokud v nemocnic zůstane, měla by se akce podle premiéra Andreje Babiše (ANO) odložit.

„Určitě žádné vyznamenání nebudu předávat, nebylo by to vhodné. Mělo by se to odložit,“ uvedl Babiš. Za nevhodné považuje také to, aby vyznamenání předával hradní kancléř Vratislav Mynář. „Po tom, co všechno předvedl,“ dodal premiér.

Další osobou, která by mohla oceněným osobnostem vyznamenání předat, je vedoucí hradního protokolu Vladimír Kruliš. Ten ale zatím nemá pověření od hlavy státu. “Čekám v této věci na rozhodnutí pana prezidenta. Jakmile jej budu mít, sdělím vám jej,” uvedl.

Způsob předání ocenění záleží na rozhodnutí prezidenta. Může stanovit někoho, kdo za něj vyznamenání předá, nebo se také může rozhodnout ceremonii odložit. Konat by se pak mohlo i v jiný den než 28. října. Vyznamenání mohou být také odeslána poštou.

Předávání státních vyznamenání se neuskutečnilo už minulý rok. Důvodem byla nepříznivá epidemická situace. Oceněným lidem, mezi kterými je například i bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula, měly být medaile předány a řády propůjčeny letos.