Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Předseda ODS Fiala hovořil s prezidentem: Zeman chce vládu rychle, sestavovat ji budu já

Prezident republiky Miloš Zeman v sobotu po poledni přijal prostřednictvím videohovoru předsedu vítězné koalice SPOLU Petra Fialu. Prezident podle Fialy předpokládá, že vládu bude sestavovat on. Zeman by byl rád, aby k sestavení nové vlády došlo co nejrychleji. Vyslovil také přání, že by se po příští vzájemné schůzce, na níž jmenný seznam obdrží, rád setkal s jednotlivými kandidáty na ministry, či alespoň s většinou z nich. 

Fiala po online setkání s prezidentem prohlásil, že během rozhovoru to byl Miloš Zeman, jak ho zná z dřívějška, který si je vědom svých úkolů a ústavních povinností. Podle něj se prezident cítí čím dál lépe. „Velmi bych si přál, abych mohl navštívit pana prezidenta osobně, jakmile to hygienická situace dovolí,“ dodal Fiala. 

„Mohu všechny ujistit, že pan prezident předpokládá, že jediný, kdo v tuto chvíli sestavuje vládu, jsem já a s tím souvisí i dohoda na tom, že předložím panu prezidentovi seznam jmen se členy nové vlády po tom, co současný pan premiér Babiš podá demisi,“ shrnul Fiala na tiskové konferenci nejdůležitější část videohovoru.

Předseda ODS dodal, že od prezidenta nezískal pověření k sestavení vlády, ale že si je prezident zcela jednoznačně vědom toho, že Fiala je jediný, kdo v současnosti vládu může sestavit. Na další schůzce proto předloží hlavě státu seznam kandidátů na členy vlády.

Pravděpodobný budoucí premiér očekává, že by nová vláda mohla vzniknout do Vánoc. Fiala zároveň upozornil, že rychlost celého procesu nyní závisí i na tom, jestli bude moct prezident následující kroky provést na Pražském hradě, nebo v Lánech.