Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Předseda Pirátů požádal o schůzku se Zemanem. Zajímá jej, koho by pověřil sestavením vlády

Předseda Pirátů Ivan Bartoš požádal o schůzku s prezidentem Milošem Zemanem. Zajímá ho mimo jiné i to, zda by prezident po případných předčasných volbách pověřil sestavením vlády někoho s podporou většiny Poslanecké sněmovny. Zeman několikrát uvedl, že by v současném volebním období skládáním vlády opakovaně pověřil nynějšího premiéra Andreje Babiše (ANO).

O rozpuštění Sněmovny se hovoří jako o jedné z alternativ pro případ, že se ČSSD rozhodne odejít z menšinové vlády z ANO. Premiér Babiš minulý týden řekl, že by v takovém případě vyjednával s ostatními sněmovními stranami o dalším postupu včetně jejich možné podpory pro rekonstruovanou vládu. Za další alternativu označil Babiš předčasné volby, které ale nepovažuje za ideální.

Případná garance Hradu je jednou z podmínek, při jejichž splnění by mohli Piráti podpořit rozpuštění Sněmovny, řekl před Bartoš novinářům. Předseda Pirátů dodal, že na vedení Pirátů se zatím kvůli předčasným volbám nikdo neobrátil. Babiš podle něj musí především vyřešit aktuální situaci, kdy Zeman odmítá odvolat ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD), případně by například celá vláda měla podat demisi. „Je absurdní hovořit o tom, že by se Sněmovna rozpustila a nechala vládnout pana premiéra Babiše s vládou na tomto půdorysu nebo s nějakými jinými osobami,“ uvedl.

Piráti by mohli rozpuštění Sněmovny podpořit za splnění některých podmínek a záruk, dodal Bartoš. „Záruky by spočívaly třeba i v tom, jestli v případě předčasných voleb by byla garance ze strany prezidenta, že by po volbách pověřil sestavením vlády někoho, kdo má 101 hlasů ve Sněmovně,“ dodal Bartoš