Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Předseda Senátu požádá kancléře Mynáře o informace o Zemanově zdravotním stavu

Předseda horní komory Miloš Vystrčil (ODS) požádá vedoucího Kanceláře prezidenta republiky Vratislava Mynáře o informace o prognózách zdravotního stavu prezidenta. Šéf Senátu se obává , že Miloš Zeman nyní není schopen vykonávat úřad. Vystrčil má k oslovení kancléře pověření od organizačního výboru Senátu. Prezident je od neděle hospitalizován v Ústřední vojenské nemocnici na oddělení ARO.

„Máme obavu, zda současný zdravotní stav umožňuje prezidentu republiky vykonávat svůj úřad. Tuto rámcovou informaci, která umožní zachovat patřičný respekt a citlivost vůči panu prezidentovi a jeho rodině, očekáváme od Kanceláře prezidenta republiky. Ta v tomto ohledu dosud nekonala dostatečně, proto ji dotazujeme,“ říká Miloš Vystrčil.

Senátor Zdeněk Hraba (STAN) zároveň oznámil, že 19. října se sejde senátní ústavní komise, která projedná, zda existují důvody pro aktivaci článku 66 Ústavy, podle kterého je možné prohlásit prezidenta republiky za neschopného výkonu funkce. 

Prezident se kvůli zdravotním problémům stále nevyjádřil k výsledkům víkendových parlamentních voleb. Prostřednictvím svého mluvčího Jiřího Ovčáčka pouze na Twitteru poblahopřál vítězům. Povolební rozhovory o sestavování vlády měly započít ve středu, schůzka s premiérem Babišem však byla zrušena.

Miloše Zeman odvezla v neděli z lánského zámku sanitka s mobilní JIP přivezla v bezvládném stavu. Nyní je prezidentův stav stabilizovaný a leží na klinice anestezie, resuscitace a intenzivní medicíny, kde o něj pečuje tým zdravotníků specializovaných na intenzivní péči.