Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Předseda Senátu vyhlásil termín hlasování v prezidentské volbě pro voliče s koronavirem

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) vyhlásil v souladu se zákonem 11. a 12. ledna příštího roku za dny prvního kola voleb prezidenta pro ty, kteří budou kvůli koronaviru v karanténě nebo v izolaci. V případě druhého kola voleb budou těmito dny 25. a 26. leden. Volit bude možné jak z uzavřeného pobytového zařízení, tak z auta na zvláštních stanovištích.
 
První kolo prezidentské volby se bude pro většinu voličů konat 13. a 14. ledna příštího roku, předpokládané druhé, finální kolo o dva týdny později, tedy 27. a 28. ledna. Stanoviště pro hlasování z auta bude podle zákona nejméně jedno na každý okres, v Praze jich má být nejméně pět. Na rozdíl od minulých voleb se na jejich provozu budou podílet hasiči, nikoliv armáda. Hlasování z auta se uskuteční 11. ledna a pravděpodobně také 25. ledna v době od 08:00 do 17:00.
 
Hlasování v uzavřených pobytových zařízeních se uskuteční 12. ledna v době od 08:00 do 22:00 a 13. ledna v době od 08:00 do 18:00, ve stejných časových rozmezích i 26. a 27. ledna v případě druhého kola voleb.
 
Rozhodovat svým hlasem o nové hlavě státu bude více než 8,3 milionu voličů včetně Čechů žijících v zahraničí, kteří budou moci hlasovat na ambasádách nebo s voličským průkazem v Česku.