Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Předvolební pomluva o Zemanově rakovině není trestný čin, rozhodl odvolací soud

Věta „podřezat Zemana jako svini“, ani podpásová pomluva těsně před volbami o tom, že Zemanovi zbývá pár měsíců života, není trestným činem. Rozhodl o tom odvolací soud, který potvrdil květnové rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 8. Bývalý jesenický radní Martin Lang (dříve ODS), který kvůli facebookovému příspěvku o prezidentovi Miloši Zemanovi čelil obžalobě kvůli tak vyvázne bez trestu.

Langa státní zastupitelství obžalovalo za podněcování k trestnému činu, hrozilo mu až dvouleté vězení. Žalobkyně pro něj navrhovala peněžitý trest. Bývalý radní u soudu nepopřel, že na svém soukromém profilu příspěvek zveřejnil, odmítl však, že se dopustil trestného činu. Podle svých slov pouze naplňoval svá ústavní práva. Bývalý radní se hájil tím, že jeho vyjádření bylo myšleno v nadsázce a neměl v úmyslu někoho instruovat k fyzické likvidaci prezidenta, pouze k jeho odstranění z politického života.

Soudce obvodního soudu Miloslav Sládek při odůvodnění rozhodnutí v květnu uvedl, že by věc neměla být řešena v trestněprávním řízení. Upozornil na to, že soud má sice výhrady k Langovu příspěvku, podobného vyjadřování se však podle něj dopouštějí i další politici, které na rozdíl od Langa chrání poslanecká imunita. Dodal ale také, že hranice svobody projevu není bezbřehá.

ODS Langa kvůli výroku vyloučila ze strany. Rezignoval také na funkci radního, ačkoliv ho jeseničtí zastupitelé podpořili a odhlasovali vyjádření, že výrok byl osobním prohlášením a nevyjadřuje postoj zastupitelstva ani městské rady.