Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Premiér Babiš navrhl prezidentovi jmenovat ministry Havlíčka a Kremlíka

Po mnoha spekulacích a „aprílech“ začíná být o výměně některých ministrů v kabinetu premiéra Andreje Babiše jasno. Prezident Miloš Zeman potvrdil, že přijme demisi ministra dopravy Dana Ťoka, který z vlády odchází na vlastní žádost. Odvolání ministryně průmyslu a obchodu Marty Novákové sice oficiálně potvrzené není, ale prezident už odsouhlasil návrh premiéra na jejího nástupce.

„S lítostí, ale přijmu. Je to rozhodnutí pana ministra. Myslím si, že udělal velký kus práce, pokud jde o zahajované stavby,” reagoval Zeman na dotaz, zda přijme Ťokovu demisi. O tom, zda případně odvolá i ministryni průmyslu a obchodu Martu Novákovou, mluvit nechtěl. „Paní ministryně Nováková na rozdíl od pana ministra Ťoka se ke svému případnému odvolání ještě nevyjádřila. Předpokládám, že tak učiní v nejbližších dnech,” dodal prezident.

Premiér Andrej Babiš na dnešní schůzce na Pražském hradě navrhl prezidentovi Miloši Zemanovi jmenovat místo Marty Novákové (za ANO) ministrem průmyslu a obchodu místopředsedu vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace Karla Havlíčka. Ministrem dopravy by se místo Dana Ťoka (za ANO) měl stát náměstek Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Vladimír Kremlík. Prezident podle Babiše se změnami souhlasí.

Zeman přistoupí ke změnám ve vládě 30. dubna po návratu z návštěvy Číny. S kandidáty Kremlíkem a Havlíčkem by se měl sejít ještě před zahraniční cestou. Se jménem žádného z adeptů nemá Zeman problém, řekl Babiš po zhruba hodinové schůzce. Havlíčka podle něj prezident zná dobře, s Kremlíkem se nezná. Připustil, že sehnat kandidáty do vlády není jednoduché.

Premiér uvedl, že s prezidentem dnes probírali kompletně celou vládu. Nevyloučil další změny v kabinetu, aktuálně ale navrhuje jen konec Novákové a Ťoka. „To je pro tuto chvíli všechno,“ řekl. Média spekulovala také o konci ministra spravedlnosti Jana Kněžínka (za ANO). Místopředseda vlády a předseda ČSSD Jan Hamáček opakovaně odmítl, že by se změny v kabinetu mohly týkat ministrů za sociální demokracii.