Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Premiér v demisi Andrej Babiš spustil kázeňské řízení proti řediteli GIBS Michalu Murínovi.

V pondělí 19. března 2018 bylo zahájeno kázeňské řízení s ředitelem Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Michalem Murínem na popud premiéra v demisi Andreje Babiše. Důvodem řízení má být jeho přestupek. Jedná se o neveřejné jednání. Murín je rozhodnutý použít veškeré zákonné možnosti na svoji obhajobu.

Minulý týden přišel Babiš s tím, že Murína hodlá odstavit z funkce šéfa GIBS. Zákon o služebním poměru říká, že člen bezpečnostního sboru může být vyloučen tehdy, když je podezřelý ze spáchání trestného činu, či kázeňského přestupku.

Tiskový mluvčí GIBS Ivo Mitáček se odmítá vyjadřovat k celé kauze, jednak kvůli povaze kázeňského řízení, a dále kvůli jeho obsahu. Murínovi se včera dostal do rukou dokument, jenž mu oznámil, že proti němu bylo zahájeno kázeňské řízení. Dle zákona se jedná o proces hledání důkazů, a výsledkem bude oficiální rozhodnutí.

Je pravděpodobné, že se rozhodnutím o zproštění služby Murína bude zabývat i soud. Již v minulosti Nejvyšší správní soud rozhodl o tom, že se u něj mohou členové sboru domáhat svých práv. Soud následně žádost přezkoumá, učiní závěry, zda se k oněm rozhodnutím dospělo podle zákonem stanovených podmínek.

Rozkol mezi Babišem a Murínem pokračuje už třetí týden. Počátkem konfliktu bylo oznámení inspekce o tom, že zakladatel hnutí ANO navrhuje, aby Murín odstoupil do konce února. Netrvalo dlouho a premiér neváhal kritizovat Murínovu osobu na veřejnosti. Údajně k němu nechová důvěru. Třešničku na dortu přinesl minulý týden, kdy se konalo jednání sněmovního bezpečnostního výboru, na kterém Babiš použil citaci z dokumentů státních zástupců se záměrem osočit lídra GIBS Murína.

Zato bývalý premiér Bohuslav Sobotka má za to, že Babišova vláda bez důvěry usiluje o získání kontroly nad bezpečnostními sbory spolu s inspekcí. Postoj současného premiéra rovněž kritizuje opozice, která tvrdí, že Babiš sám je nyní v procesu trestního stíhání.

Generální inspekce bezpečnostních sborů vznikla 1. ledna 2012. Jejím úkolem je prověřovat a stíhat členy policie, celní správy a vězeňské služby. Murín do funkce šéfa inspekce nastoupil v prosinci roku 2015, a nahradil tak tehdejšího prvního ředitele Ivana Bílka.