Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Premiér Fiala chce prosadit Koudelku do čela BIS, prezidentu Zemanovi navzdory

Příští týden projedná sněmovní bezpečnostní výbor návrh jmenovat Michala Koudelku řádným ředitelem Bezpečnostní informační služby (BIS). Koudelkovi skončilo pětileté funkční období loni v srpnu. Babišův kabinet se s ohledem na říjnové sněmovní volby rozhodl nechat výběr nového ředitele až příští vládě. Proti Koudelkovi často vystupuje prezident Miloš Zeman, který šéfa kontrarozvědky opakovaně odmítl povýšit do generálské hodnosti a tajnou službu označil za „čučkaře“. 

„Potvrzuji, že úřad vlády jménem premiéra požádal o projednání jmenování Michala Koudelky řádným ředitelem BIS na jednání výboru 3. února,“ sdělil předseda bezpečnostního výboru Pavel Žáček (ODS). 

Koudelkovu nominaci podpořila mezi jinými i předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). „BIS pod jeho vedením pomáhala odhalit ruské hackerské skupiny, varovala před ruskou a čínskou špionáží a měla velký podíl na rozkrytí teroristického útoku na našem území,“ připomněla explozi muničních skladů ve Vrběticích v roce 2104.

Ke Koudelkově jmenování nemá výhrady ani expremiér Andrej Babiš (ANO). Koudelkovi ale v minulosti vyčítal, že často veřejně vystupuje. „Je pravda, že ředitel BIS byl v porovnání s jinými strašně viditelný. Občas to vypadalo, že začíná dělat politiku. Věcný problém jsem s ním ale nikdy neměl,“ řekl opoziční poslanec Babiš.