Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Premiér Fiala dorazil z do Lán, s prezidentem bude jednat o jmenování kabinetu

Designovaný premiér Petr Fiala (ODS) dnes odpoledne dorazil na zámek v Lánech za prezidentem Milošem Zemanem. Po audiencích všech kandidátů na ministry, které prezident absolvoval v uplynulých dvou týdnech, dnes přijel Fiala jednat o jmenování kabinetu. Jmenování provází spory ohledně adepta na post ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti). Zeman oznámil Lipavského jmenovat nechce, Fiala připravuje kompetenční žalobu. 

Byť se v kuloárech hovořilo o možnosti „gentlemanské” dohody, očekává se, že ani jedna ze stran neustoupí. Pro tento případ Fiala již deklaroval, že na prezidenta podá kompetenční žalobu k Ústavnímu soudu. Jako nejpravděpodobnější se jeví, že tak učiní poté, co prezident jmenuje zbylé členy vlády.

Prezident po návštěvě Lipavského dal na srozuměnou, že jej jmenovat odmítne. Důvody vidí v nedostatečném vzdělání a problém má Zeman i s Lipavského politickými názory. Vyčítá mu odtažité vztahy k Izraeli a visegrádské čtyřce. Koalice však za Lipavským stojí, jak opakovaně deklaroval Petr Fiala i lídr Pirátů Ivan Bartoš.

Fiala už uvedl, že bude postupovat tak, aby byla vláda ustavena co nejrychleji a aby byla jmenována tak, jak ji navrhl. Odstupující premiér Andrej Babiš (ANO) poradil svému nástupci, aby fakticky ustoupil prezidentovi Miloši Zemanovi a alespoň dočasně se vzdal záměru trvat na jmenování pirátského kandidáta Jana Lipavského ministrem zahraničí. Resort má podle Babiše převzít Fiala sám. 

„Chtěl bych být mediátorem mezi panem prezidentem a panem premiérem Fialou, aby se skutečně domluvili. Myslím, že je potřeba najít nějaké řešení, aby se vlk nažral a koza zůstala celá,“ uvedl ve svém nedělním videoblogu Andrej Babiš.