Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Premiér Fiala nečekaně navštívil prezidenta Zemana, diskutovali o budoucí vládě

Designovaný premiér Petr Fiala (ODS) se v úterý nečekaně sešel s prezidentem Milošem Zemanem ohledně dalšího postupu s jmenováním vlády. Stalo se tak několik hodin poté co z Lán odjel kandidát na resort zahraničí Jan Lipavský (Piráti), s jehož nominací prezident nesouhlasí. Fiala pak ve středu pohrozil, že pokud prezident Miloš Zeman nejmenuje všechny ministry nové vlády, bude nucen podat kompetenční žalobu k Ústavnímu soudu.

„Mohu potvrdit, že jsem se s panem prezidentem sešel na neformální schůzce, kde jsem s ním hovořil o dalším postupu při jmenování vlády,“ uvedl bez dalších podrobností Fiala. Původně se měl Fiala s hlavou státu sejít poté, co skončí cyklus Zemanových schůzek s kandidáty na ministry nové vlády koalic SPOLU a Pirátů se Starosty. 

Prezident Zeman na úterní audienci doporučil Lipavskému, aby odstoupil z kandidatury na ministra. Fiala poté na uvedl, že na nominaci kandidátů na ministry se nic nemění, za Lipavským stojí i předseda druhého koaličního bloku, šéf Pirátů Ivan Bartoš. de podle něj o kvalitního a kompetentního kandidáta, který reprezentuje i koaliční program vznikající vlády. 

Premiér Fiala očekává, že prezident novou vládu jmenuje na počátku příštího týdne. Pokud by se tak nestalo, je prý připraven podat na prezidenta kompetenční žalobu. „Věřím pořád, že bude vláda jmenována jako celek. Pokud by pan prezident trval na výhradách k jednomu mnou navrženému kandidátovi, tak bych pokládal za nutné, abych podal kompetenční žalobu. A to proto, aby se jednou provždy vyjasnilo, jaké jsou pravomoci prezidenta, jaké jsou pravomoci premiéra v této věci,“ řekl.