
Premiérem bude ředitel skupiny ČEZ Daniel Beneš, aneb Zemanův záložní plán
Poslední dobou podle všeho Miloš Zeman s jistou dávkou škodolibosti sleduje, jak se vítězi voleb Andreji Babišovi vláda bez důvěry rozpadá pod rukama. Jeho vládní parník s vlajkou ANO postupně opouští jeden ministr za druhým.
Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) před měsícem oznámil, že se rozhodl skončit v politice a vrátí se do advokacie. Rozhodnutí zdůvodnil názorovým rozchodem s hnutím ANO a znechucením z Parlamentu. Není bez zajímavosti, že stejný výraz použila při odchodu i jeho předchůdkyně Helena Válková (ANO).
Ministr zahraničí Martin Stropnický (ANO) rovněž nedávno potvrdil, že končí ve vládě i ve Sněmovně a bude se zpátky věnovat diplomacii. „V tomto ‚kazisvětě‘ skutečně neumím pracovat. Mám rád normální práci, i nesouhlas a hádku, ale procedurální finty, obstrukce a křivárny neumím,“ zdůvodnil svůj krok.
Ministr dopravy Dan Ťok (ANO) opouští ministerské křeslo kvůli pomalé výstavbě dálnic a zrušenému tendru na provozovatele mýtného systému. „Přiznám se, že přestože se udělalo spoustu dobré práce a bylo by dobře nějakou dokončit, tak se mi nechce. Já za tím cítím trošku mýtný tendr,“ uvedl Ťok.
Ministryně obrany Karla Šlechtová (ANO) odchod sice neoznámila, ale plete si první světovou válku s druhou, balistické vesty s neprůstřelnými a plýtvá penězi daňových poplatníků za VIP salonky na letišti. Poslední kapkou byla fotografie jejího pudla na hrobě válečných hrdinů na pražském Vítkově. Takové chování ji pro další výkon funkce poměrně slušně diskvalifikuje, nezastal se jí ani její šéf Andrej Babiš.
Prezident Miloš Zeman podle hradních zdrojů ztrácí trpělivost s nekonečným sestavováním vlády a na Hradě se proto zrodil „plán B“ pro případ, že by zkrachovala vyjednávání o vládě mezi ANO, ČSSD a KSČM. Není totiž jisté, zda koaliční varianta projde vnitrostranickým referendem sociální demokracie. Zeman má stále v ruce druhý pokus jmenování premiéra, neboť Andreje Babiše zatím pouze pověřil vyjednáváním.
Pokud by Babiš neuspěl, tedy nenašel pro svou vládu podporu ve sněmovně, prezident by mohl podobně jako v roce 2013 přijít s řešením v podobě úřednické vlády. Tuto verzi podporuje fakt, že Zeman odmítá vypsání předčasných voleb.
V posledním týdnu se proto objevují informace, že úřednickým premiérem by se v takovém případě stal šéf nejvlivnější tuzemské společnosti ČEZ Daniel Beneš. Pravdou je, že Beneše se Zemanem pojí silné historické pouto. Znají se od začátku 90. let z ČSSD a tykají si. Po letošním vítězství Miloše Zemana v prezidentských volbách byl Daniel Beneš ve volebním štábu v nejužším okruhu pozvaných hostů, během tiskové konference dokonce vystoupil s prezidentem přímo na pódiu.
„Tykám si s Milošem Zemanem od počátku devadesátých let. V té době on v politice začínal a já jsem s ČEZem neměl zdaleka nic společného. Proto jsem ho přišel do štábu pozdravit a podpořit. Nic víc v tom není třeba hledat,“ sdělil Beneš novinářům. Ředitel energetického gigantu je dlouholetým členem ČSSD, do strany vstoupil v 18 letech.
Hrad se ke spekulacím nevyjádřil, prezidentův mluvčí Ovčáček pouze napsal: „Na zkazky, které kolují v pražské bažině, zásadně nereaguji.“