Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident na 100. výročí Československa vyznamená Antonína Švehlu, přestože jej Senát ani Sněmovna nenavrhli

Prezident Miloš Zeman je momentálně na zahraniční cestě v sousedním Slovensku. V neděli jednal se slovenskou hlavou státu Andrejem Kiskou. Po schůzi se svěřil se svými plány na 100. výročí vzniku Československa. V rámci této slavnostní události se rozhodl udělit vyznamenání tehdejšímu československému premiérovi Antonínovi Švehlovi.

S Kiskou se Zeman projel historickým vlakem z Hodonína, rodiště Masaryka, do Topoľčianek. Právě tato jízda spadá pod vzpomínkové akce ke 100. výročí. Oba prezidenti si také připomněli smutné chvíle z minulosti. Za zvlášť nešťastné období považují rok 1948 a 1968.

Pro jízdu obou prezidentů byl sestaven speciální vlak. V popředí jej táhla první rychlíková lokomotiva československé výroby s označením 486.0. Za lokomotivou byl přiřazen salonní vůz z roku 1930. Vlak doplnila i tzv. bardotka, což je postrková motorová lokomotiva.

Vyznamenáním Švehly tak Zeman vyhověl návrhům veřejnosti. Členové horní i dolní komory do seznamu vyznamenaných nenapsali jméno Švehly kvůli roztržitosti, domnívá se prezident. Své stanovisko oznámil na tiskové konferenci s Kiskou na zámku v Topoľčiankach. V minulosti šlo o Masarykovo letní sídlo, na kterém přijímal státní návštěvy, ale také umělce, jako třeba spisovatele Karla Čapka. Na tamním nádraží oba prezidenty vítaly desítky lidí.

„Náš milovaný Senát a neméně milovaná Poslanecká sněmovna čistě z roztržitosti Antonína Švehlu mezi svůj návrh na vyznamenání nedali, ale naštěstí se objevil mezi návrhy od veřejnosti. Já jsem tomuto návrhu velmi rád vyhověl, protože bych považoval za ostudu, kdyby právě při stoletém výročí nezávislého Československa byl jeden z tvůrců československé státnosti opomenut,“ řekl Zeman. Podle něj se jedná o racionální krok. Švehlu uznával i první československý prezident Tomáš G. Masaryk, který jej označil za lídra domácího odboje.

Naproti tomu prezident Kiska vyznamenal Masaryka spolu s Milanem Rastislavem Štefánikem, spoluzakladatelem ČSR. Slovenský prezident je nesmírně vděčný za to, co zmiňovaní pánové dokázali. Rozhodně nešlo o jednoduché období.