Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident a další představitelé státu se zúčastnili piety na Vítkově k 75. výročí konce války

Prezident Miloš Zeman, premiér Andrej Babiš, předsedové obou komor parlamentu, kardinál Dominik Duka a další představitelé státu si v pátek připomněli 75. výročí konce druhé světové války položením věnců u hrobu Neznámého vojína na pražském Vítkově. Podobu pietního aktu letos ovlivnila opatření proti koronaviru, mimo jiné byl značně omezen počet přítomných. Odloženo bylo také tradiční jmenování generálu na Pražském hradě.

Jako první přišel položit věnec prezident Miloš Zeman, po něm individuálně následovali předsedové horní a dolní komory Parlamentu Miloš Vystrčil (ODS) a Radek Vondráček (ANO) a premiér Andrej Babiš (ANO). Ten v krátkém rozhovoru s novináři poděkoval Spojencům za osvobození a zdůraznil roli Pražského povstání. „Jsem přesvědčen o tom, že naši lidé, jak povstali, tak Prahu zachránili,“ řekl. 

Piety se zúčastnili také ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO), náčelník generálního štábu Aleš Opata, pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a pražský arcibiskup Dominik Duka. Přijížděli postupně v desetiminutových intervalech. Každý z nich u památníku položil věnec a za zvuků signálu Večerka držel minutu ticha. Poté je vystřídal další účastník piety.

Primátor hlavního města před novináři uvedl, že konec války nepřinesl velké části Evropy svobodu. „V naší zemi jsme záhy skončili v totalitě, osvoboditel se záhy změnil na dobyvatele,“ řekl k situaci v poválečném Československu, které se stalo součástí sféry vlivu tehdejšího Sovětského svazu. Nikdo podle Hřiba neupírá Sovětskému svazu zásluhy na osvobození, byl ale podle primátora také jedním ze strůjců druhé světové války, když společně s Německem napadl Polsko.