Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident a další ústavní činitelé si připomněli 78 let od vyhlazení Lidic nacisty

Dnes je tomu 78 let od osudové středy, kdy nacisté srovnali se zemí obec Lidice, na místě vyvraždili mužské obyvatelstvo a ženy s dětmi poslali do vyhlazovacích táborů. Výročí si pietní vzpomínkou na místě připomněli jak přeživší, tak prezident Miloš Zeman a další ústavní činitelé. Akce byla kvůli pandemii koronaviru poprvé od roku 1945 neveřejná, ale odpoledne mohla přijít uctít památku obětí i veřejnost.

Pietní akt s kladením věnců byl letos oproti jiným ročníkům výrazně kratší, trval přibližně čtvrt hodiny. Jako první položili věnce přeživší, poté prezident, který k nim po skončení pietní části přisedl a chvíli s nimi hovořil. Jako jediná lidická žena se letošní vzpomínky dožila Jaroslava Skleničková, spolu s ní několik lidických dětí.

Součástí vzpomínkového dne nebyla obvyklá ranní mše a nebude ani tradiční odpolední přehlídka dětských sborů. Ředitel Památníku Lidice Eduard Stehlík minulý týden uvedl, že nebylo možné akci plánovat dostatečně dopředu, aby mohla být v obvyklém rozsahu. Pietní vzpomínka se v uplynulých letech konávala v sobotu blízkou 10. červnu, letos připadla přesně na den výročí, navíc na středu, stejně jako v den vyhlazení obce. 

V Lidicích žilo za druhé světové války kolem 500 obyvatel, jako pomstu za atentát na Heydricha 10. června 1942 zastřelili nacisté 173 lidických mužů. Ženy byly převezeny do koncentračních táborů. Děti, které nebyly vybrány k poněmčení nebo přesáhly jeden rok věku, skončily v polském Chelmnu, kde je nacisté s největší pravděpodobností hromadně zavraždili plynem. Obec byla zcela srovnána se zemí, celkem zemřelo 340 lidických obyvatel.