Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident bude s Babišem ve středu znovu jednat o výměně ministra kultury

Prezident Miloš Zeman se ve středu sejde na zámku v Lánech s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Jejich jednání by mělo přispět k vyřešení sporu o výměnu ministra kultury Antonína Staňka za Michala Šmardu (oba ČSSD), který trvá už od května.

Babiš a Hamáček se původně chtěli sejít se Zemanem kvůli výměně ministra kultury společně, Hrad ale minulý týden oznámil, že se schůzka uskuteční pouze mezi prezidentem a premiérem. Podle Hamáčka je to v pořádku, protože jmenování a odvolávání ministrů by mezi sebou měli řešit předseda vlády a hlava státu.

Prezident už dříve avizoval, že je připraven Staňka odvolat ke konci července, jmenování Šmardy ale neslíbil. Předsednictvo ČSSD ho minulý týden potvrdilo jako jediného kandidáta a předseda strany Jan Hamáček vyloučil, že by vedením ministerstva mohl být pověřen jiný ministr ČSSD.

Sociální demokraté pohrozili odchodem z vlády, pokud by nemohli sami rozhodovat o svých zástupcích v kabinetu. Předsednictvo ČSSD také vyzvalo ministry, aby předložili Hamáčkovi své demise v případě, že o to předseda strany požádá. Podle koaliční smlouvy by v případě podání demise všech ministrů za jednu vládní stranu měla do týdne podat demisi vláda jako celek.

Babiš v minulých týdnech opakovaně prohlásil, že si přeje pokračování vlády s ČSSD, která je podle něj úspěšná. Pokud by vláda padla, chce Babiš o dalším postupu jednat s představiteli ostatních sněmovních stran.