Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident by měl Petříčka jmenovat ministrem zahraničí příští týden, oznámil Babiš

Premiér Andrej Babiš včera večer dorazil na zámek v Lánech na pravidelnou schůzku s prezidentem Milošem Zemanem. Po setkání uvedl, že hlava státu by měla kandidáta ČSSD Tomáše Petříčka jmenovat ministrem zahraničí koncem příštího týdne. Podle mluvčího Jiřího Ovčáčka prezident přijme Petříčka ještě tento čtvrtek na Pražském hradě.

„Jmenování se předpokládá koncem příštího týdne,“ řekl po zhruba hodinové večeři v Lánech stručně Babiš. Zeman se s Petříčkem hodlá osobně sejít, stejně jako to vyžadoval u předchozích kandidátů na ministry. Mluvčí Ovčáček pak upřesnil, že ke schůzce dojde ve čtvrtek v 15 hodin na Pražském hradě.

„Chtěl bych s panem prezidentem hovořit o svých prioritách pro zahraniční politiku České republiky, chtěl bych se seznámit s jeho hlavními tématy a domluvit se na konzultacích ohledně naší spolupráce,“ představil Petříček, o čem bude na „seznamovací“ schůzce řeč. Petříček také uvedl, že v rámci jednotné zahraniční politiky počítá s pravidelnými konzultacemi s prezidentem Zemanem.

Očekává se, že prezident jmenuje Petříčka ministrem koncem příštího týdne, až se vrátí z jednání hlav států visegrádské čtyřky ve Vysokých Tatrách.

Co se týče působení původního kandidáta Miroslava Pocheho, premiér Andrej Babiš prý od Petříčka dostal příslib, že s jeho jmenováním zanikne v Černínském paláci funkce politického tajemníka, kterou Poche aktuálně zastává. „Předpokládá se, že se pan Poche vrátí do Evropského parlamentu a nebude působit na ministerstvu zahraničí, pan Petříček mi to potvrdil,“ řekl Babiš novinářům po lánské schůzce s prezidentem.