Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident by mohl 28. října předávat vyznamenání bez ortézy, ruka se hojí dobře

Prezident Miloš Zeman by na státní svátek 28. října už nemusel mít ortézu na zraněné ruce. Kancléř Vratislav Mynář informoval veřejnost, že se zlomená ruka hojí velmi dobře. Zeman si zranění způsobil pádem při vstávání od televize na konci srpna. V Ústřední vojenské nemocnici poté podstoupil operaci, při které mu do pravé paže implantovali titanový šroub.

Zeman podle Mynáře absolvoval kontrolní rentgen. „Dopadl očekávaně velmi dobře, ruka se hojí podle předpokladů,“ řekl. Kancléř proto předpokládá, že 28. října, kdy by měl Zeman předávat státní vyznamenání, by už prezident nemusel mít ortézu. Rozhodnutí ale podle kancléře bude na lékařích. 

Pražský hrad zatím neurčil, zda a v jaké podobě se tradiční udílení státních vyznamenání 28. října uskuteční. Ač je jinak prezident pro přísná protiepidemická opatření, slavnostní večer by chtěl zachovat. Zrušení oslav by podle něj byla zbabělost a ostuda. „Zrušit kvůli koronaviru státní svátek, to pokládám za nerozumné a neuctivé k naší státní tradici,“ zdůraznil Zeman v nedávném rozhovoru.

Zeman si podle zástupců Pražského hradu zranění způsobil pádem poté, co se po sledování večerních zpráv v televizi rozhodl jít bez hole a bez pomoci ochranky. Prezident na doporučení momentálně hůl nepoužívá a při chůzi se opírá o své osobní strážce. „Samozřejmě s tou hůlkou je větší riziko uklouznutí, případně upadnutí,“ poznamenal kancléř Mynář. Dodal, že nemá žádnou informaci o tom, že po zhojení ruky by prezident opět nemohl hůl používat.