Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident by mohl dostat zákonodárnou iniciativu, uvedla exministryně Valachová

V současné době se řeší některé ústavní novely, které by svým způsobem změnily dosavadní český politický systém. Mezi ně by patřilo například rozšíření pravomocí prezidenta, který by nově mohl mít zákonodárnou iniciativu, anebo klouzavý mandát pro ministry. O možných změnách ústavy v ČT hovořila právnička, poslankyně a někdejší ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD).

Postava prezidenta republiky se dle Valachové váže k tomu, že k tomuto úřadu lidé vzhlíží s úctou, chtějí, aby měl ty nejlepší vlastnosti, aby to byl nejdokonalejší člověk. „Já jsem spokojená s tím, že máme prezidenta v úctě, a to by se měnit nemělo. Ale jakmile se řeknou prezidentské pravomoci, vždycky je oheň na střeše, názory jsou různé, změna jeho pravomocí je velice nepravděpodobná,“ předpokládá Valachová.“ 

Nicméně co se týká možnosti zákonodárné iniciativy prezidenta republiky, tak já osobně bych byla pro, aby tuto možnost měl, tedy vstupovat i aktivně jako navrhovatel do legislativního procesu. Nakonec stejně musí vždy rozhodnout sněmovna a Senát. Z mého pohledu to nenabourává parlamentní demokracii jako takovou,“ řekla.

„Pokud něco našemu prezidentovi přiznat, a dlužno říct, že by to už nebyl Zeman, já bych podpořila onu zákonodárnou iniciativu, u dalších bych byla při zemi. Přece jen vládne vláda a v jejím čele premiér,“ vyjádřila pochopení k negativnímu názoru některých právních expertů.