Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident by mohl jmenovat Fialu premiérem v řádu týdnu, ceremoniál bude v Lánech

Vedoucí prezidentské kanceláře Vratislav Mynář dnes informoval veřejnost, že prezident Miloš Zeman by mohl jmenovat Petra Fialu (ODS) premiérem v řádu týdnů. Slavnostní ceremoniál by se podle kancléře uskutečnil v Lánech, podmínkou ale je propuštění prezidenta z Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN). Zeman se jako obvykle chce před jmenováním osobně setkat s kandidáty na ministry.

Kabinet premiéra Andreje Babiše dnes na konci ustavující schůze Sněmovny podal demisi, kterou prezident přijme v odpoledních hodinách. „Mohu potvrdit, že do kanceláře byla doručena demise. Já jsem nechal připravit rozhodnutí prezidenta republiky, které mně předtím avizoval, a pokud ho pan prezident dneska v odpoledních hodinách podepíše, tak bude další ústavní krok, to znamená vládnutí vlády pana premiéra Babiše v demisi,“ uvedl kancléř Mynář. 

Předsedu ODS Petra Fialu pověřil prezident jednáním o sestavení vlády již v úterý, o den dříve podepsaly vítězné koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Piráti + Starostové koaliční dohodu. Podle Mynáře by Zeman mohl Fialu jmenovat premiérem v řádu týdnů. „Budu-li optimistou, tak krátkých týdnů, bude-li povolen přesun do Lán, pak už nic nebrání tomu, aby osobně jmenoval pana premiéra,“ uvedl kancléř. 

Stejně jako v minulosti má Zeman v plánu osobně si pohovořit se všemi kandidáty na ministry budoucí Fialovy vlády. Scházet se s nimi bude pravděpodobně v nemocnici, neboť od pondělí bude přemístěn na běžné oddělení, kde je možné přijímat návštěvy.