Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident by mohl z Hradu odejít po svých, Zemanův zdravotní stav se zlepšuje

Zdravotní stav prezidenta Miloše Zemana se zlepšuje a je pravděpodobné, že v dohledné době by mohl odložit invalidní vozík a opět chodit po svých, jen s dopomocí hůlky. V rozhovoru pro Lidovky.cz to uvedl vedoucí Zemanova lékařského konzilia, bývalý rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima.

„Pan prezident cvičí a snaží se, aby udělal alespoň pár kroků, aby se mu navrátila mobilita. Je velký bojovník, trénuje a má silnou vůli. Budeme ale vždy doporučovat, aby se opíral o hůlku a měl doprovod,“ uvedl v rozhovoru Zima, který je mimochodem jedním z kandidátů na příštího českého prezidenta.

Podle Zimy nejsou vyloučeny ani některé Zemanovy podzimní cesty do blízkého zahraničí. V úvahu připadá například říjnová účast na summitu visegrádské čtyřky na Slovensku, Zeman by se také chtěl rozloučit s lídry sousedních zemí. 

Pokud by se do konce Zemanova mandátu podařilo otevřít Český dům v Bělehradě, jehož navrácení Zeman inicioval, prezident by se rád účastnil i této akce. „Pokud to budou okolní země či státy se zajištěním dobré péče, nebude problém vyjet,“ potvrzuje Zima.

Zeman se na vozíku pohybuje od dubna 2021. Tehdy šestasedmdesátiletý Zeman uvedl, že se rozhodl přesunout na vozík kvůli problémům s nohama. “Zásadní úvaha zněla: spraví se ty nohy, nebo ne? Když se spraví, je zbytečné přesedlat na vozík. Když bude prognóza – a tu mně musí říci lékaři – že na tom vozíku skončím, no tak proč se trápit s chůzí, proč se nechat vláčet jinak skvělou ochrankou a proč na ten vozík nepřesednout rovnou?“ Dodal, že na vozíku nevidí nic špatného.