Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident by zákon o jednodenních volbách vetoval, je zastáncem volební povinnosti

Prezident Miloš Zeman nesouhlasí s návrhem ministerstva vnitra, aby se volby konaly jen jeden den. Tvrdí, že tato změna by snížila volební účast. Pokud by tento návrh parlament prošel, zřejmě by změnu zákona vetoval. Zeman to řekl v rozhovoru pro TV Barrandov. Zopakoval také, že je zastáncem volební povinnosti.

„Nepotěšil mě návrh zákona, že by se mělo volit jen jeden den, takže ten zákon asi budu vetovat, protože jednodenní volby automaticky snižují volební účast,“ prohlásil prezident. „Volební povinnost, která tady byla už za Masarykovy první republiky, by se mi líbila víc. Vše, co přispívá ke zvýšení volební účasti, má moje sympatie, a naopak,“ dodal.

Voliči nyní mohou tradičně hlasovat v pátek od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin. Ministerstvo vnitra ale připravuje normu, podle které by lidé mohli volit pouze v pátek, a to od 7.00 do 22.00. Mezi další změny by patřila korespondenční hlasování v zahraničí a také zrušení povinného doručování volebních lístků.

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) zatím poslal předlohu do připomínkového řízení, teprve poté zamíří do vlády a parlamentu. První změny by podle návrhu voliče čekaly už ve sněmovních volbách 2021. Plně by zákon začal fungovat až v dalším období, například při výběru prezidenta v roce 2023.