Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident ČR Miloš Zeman nemá informace o tom, proč byl v Číně zatčen jeho ekonomický poradce Ťien-ming.

Současná hlava státu Miloš Zeman prý stále netuší, proč je jeho poradce a ředitel společnosti CEFC Jie Ťien-ming v Číně vyšetřován. Prezident se o situaci s Ťien-mingem rozpovídal v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes.

Zeman se v rozhovoru svěřil s tím, že je obeznámen s faktem, že Ťien-ming již není ve vedení CEFC. Ta i bez jeho osoby v čele bude nadále plnit funkci klíčové společnosti čínských investic v České republice. K expanzi na český i světový trh napomůže skutečnost, že poloviční podíl CEFC připadne čínské společnosti CITIC Group, kterou vlastní stát. Zeman Ťie-minga na post svého zvláštního ekonomické poradce jmenoval v roce 2015.

CEFC si nedávno vybrala právě Českou republiku jako sídlo svých evropských aktivit. Také u nás koupila několik podílů. Celkem v ČR firma CEFC Group (Europe) Company odkoupila podíly v aeroliniích Travel Service a v cestovní agentuře Invia.cz. Primárně vlastní fotbalový stadión Slavie spolu se stadiónem v Edenu a řídí Pivovary Lobkowicz Group. Z dostupných informací vyplývá, že rovněž ovládá strojírenský podnik Žďas Žďár nad Sázavou. CEFC Europe nyní u nás spravuje aktiva přes 1,5 miliardy eur.

Ťien-ming má být vyšetřován kvůli korupčním aktivitám v Africe, ne u nás v republice. Zeman se chce raději distancovat od čínských vnitřních záležitostí. Rozhodl se být trpělivý a počkat si na výsledek celého vyšetřování. Českého prezidenta potíže jeho poradce překvapují. Vzhledem k tomu, že čínský prezident Si Ťin-pching osobně dohlížel na dohodu o kapitálovém vstupu CEFC do ruské Rosněfti. Domnívá se proto, že v Číně muselo dojít k závažnému rozkolu. Místní hlava státu se navíc neustále potýká s bojem proti korupci. K zatčení Jie Ťien-minga došlo na území Číny v polovině minulého měsíce. Hlavním důvodem k jeho zadržení je údajná ekonomická kriminalita.

Co se týče služební cesty hradního kancléře Vratislava Mynáře, poradce Martina Nejedlého a zástupce CEFC Jaroslava Tvrdíka, Zeman konstatoval, že všichni tři do Číny odletěli s cílem zjistit, zda CEFC bude pokračovat v investicích u nás. Z prohlášení prezidentské kanceláře jasně plyne, že cesta byla proplacena Mynářovi, o výdajích na Nejedlého a Tvrdíkovi údajně nic neví.