Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident dnes odlétá na zahraniční cestu do Polska, zúčastní se setkání prezidentů V4

Prezident Miloš Zeman dnes odlétá na třídenní zahraniční cestu do polského Gdaňsku, kde proběhne setkání prezidentů Visegrádské skupiny a videokonference v rámci summitu Číny a zemí střední a východní Evropy. Bude to první zahraniční cesta českého prezidenta od listopadu 2019.

V úterý ráno čeká prezidenta videokonference k Summitu Čína a země střední a východní Evropy (17+1), následně uvítací ceremoniál, setkání prezidentů zemí V4 a další jednání. V plánu je také oběd a večeře s polským prezidentem Andrzejem Dudou.

Ve středu dopoledne mají jednání pokračovat a po slavnostním obědě odletí Zeman zpět do Prahy.

Očekává se, že v rámci setkání budou projednány otázky pandemie, ekonomické spolupráce a klimatické problémy. Plánuje se také odhalení pamětní desky k 30. výročí založení Visegradské slupiny.

Summit středo- a východoevropských zemí a Číny se měl původně komnat v dubnu, tehdy ale Miloš Zeman účast odmítl, a to kvůli nedostatečnému obejmu slibovaných čínských investic v Česku. Později Zeman oznámil, že se summitu zúčastní, chtěl mimo jiné poděkovat Pekingu za pomoc s dodávkami ochranných pomůcek. Nakonec se kvůli pandemii setkání uskutečnilo online.