Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident dnes přijal předsedu ČSSD, vláda do konce týdne sestavená určitě nebude

Předseda ČSSD Jan Hamáček dnes na Pražském hradě seznámil prezidenta Miloše Zemana s nabídkou, kterou sociální demokracie dostala od hnutí ANO na sestavení vlády. Schůzka někdejšího předsedy Zemana se současným lídrem ČSSD probíhala za zavřenými dveřmi.

„Prezident nabídku slyšel a pak ji uslyší grémium. Bylo to jednání mezi čtyřma očima a já zásadně takové jednání nemohu komentovat,“ sdělil Hamáček na krátké tiskovce po skončení schůzky. „My jsme se k jednání s ANO nevrátili, my jsme pouze dostali nabídku ANO,“ upřesnil vyjednávací pozici ČSSD. Dále uvedl, že rozhodně není možné, aby byla už zítra (v pátek – pozn.) sestavena vláda. „Zítra se pouze rozhodne o tom, jestli bude ČSSD pokračovat v jednání s ANO,“ dodal.

Co přesně bylo obsahem nabídky hnutí ANO směrem k ČSSD, aby podpořila vznik vlády tak zatím není jasné. V kuloárech se spekulovalo o nabídce pěti ministerských křesel a obsazení ministerstva vnitra nezávislým expertem, zástupci ANO ale takovou informaci popřeli.

Na rozdíl od několika parlamentních stran prezidentovi nevadí Babišovo trestní stíhání kvůli kauze Čapí hnízdo. Na setkání s představiteli Pirátů ale Zeman řekl, že by si představoval vládu bez extremistů. Prezident prosazuje, aby vznikla koaliční menšinová vláda hnutí ANO a ČSSD s podporou KSČM. Od roku 1989 by se tak jednalo o první vládu, která by stála na podpoře komunistů. Svou představu prezident zopakoval i lídrům ODS a KDU-ČSL, kteří se s ním v uplynulém týdnu setkali.