Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident dnes přijme demisi Krčála, novou ministryni jmenuje příští týden

„Jsme schopný národ. Jen nás řídí nemehla.“ Tak znělo jedno z billboardových hesel Andreje Babiše před parlamentními volbami v roce 2013. Málokomu tehdy došlo, že se ze strany hnutí ANO vlastně jedná o předpověď budoucnosti. Babišova druhá vláda odepsala v krátké době už druhého ministra, oba dva přitom rezignovali kvůli plagiátorství při psaní diplomové, respektive dokonce bakalářské práce.

Prezident Miloš Zeman dnes přijme demisi ministra práce a sociálních věcí Petra Krčála (ČSSD). Ten včera rezignoval poté, co vyšlo najevo, že svou bakalářskou práci opsal. Dílo dosahuje nevídané shody až sedmdesáti procent s dřívější prací. V ministerském křesle vydržel 20 dní a moc užitečné práce pravděpodobně udělat nestihl.

Premiér Babiš spolu s demisí ministra poslal na Hrad i doporučení na obsazení čela resortu. Na Krčálovo místo bude s největší pravděpodobností jmenována Jana Maláčová (ČSSD). Ta už tři roky na ministerstvu pracuje jako šéfka odboru pro rodinnou politiku a má zkušenosti s prací ve státní správě.

Jak je prezidentovým zvykem, chce se s každým kandidátem na ministra nejdřív osobně setkat. Maláčová dostala pozvání do Lán na příští týden, očekává se, že poté ji prezident jmenuje. „Příští týden si pozvu paní Maláčovou. Promiňte mi ten bonmot, ale pevně doufám, že to není manželka Zdeňka Bakaly,“ zavtipkoval Zeman. Manželka bývalého majitele OKD Zdeňka Bakaly se totiž za svobodna jmenovala Maláčová a Bakalu prezident Zeman ze srdce nemá rád.

Maláčová vystudovala politickou ekonomii Evropy na London School of Economics and Political Science a politologii na Goethe Universität ve Frankfurtu nad Mohanem. Na obou univerzitách získala magisterský titul. To na Zemana udělalo dojem: „Přečetl jsem si některé údaje z jejího životopisu. Oceňuji, že absolvovala dvě prestižní vysoké školy. Tady bych položil důraz na to slovo prestižní a těším se, až se s ní seznámím,“ řekl.

Krčál ale rekordmanem v „délce“ působení ve funkci ministra není. Kromě Taťány Malé (ANO), která se v čele resortu spravedlnosti udržela pouhých devět dní jej překonává i Karolína Peake (LIDEM), která byla ministryní obrany osm dní. Snad tedy bude mít Maláčová větší trvanlivost.