Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident dnes přijme v Lánech premiéra Babiše na večeři, tématem bude nedůvěra vládě

Prezident Miloš Zeman dnes na zámku v Lánech přijme na pravidelné schůzce premiéra Andreje Babiše (ANO). Během večeře obvykle probírají aktuální politickou agendu. Mluvit tak zřejmě budou o rozvolňování koronavirových opatření, diplomatické roztržce s Ruskem či chystaném hlasování Sněmovny o vyslovení nedůvěry vládě.

Poslanci by měli o vyslovení nedůvěry Babišově kabinetu hlasovat tento týden. Prezident už dříve uvedl, že menšinová vláda hnutí ANO a sociálních demokratů by měla zemi dovést do říjnových voleb i v případě, že důvěru ztratí. Lze tak očekávat, že nad dnešní schůzce Zeman Babišovi deklaruje podporu.

Premiér v nedávném rozhovoru prohlásil, že Zemanův postoj je rozumný. Ačkoliv není v současnosti “žádný med” vládnout, ČR podle Babiše nyní potřebuje stabilitu. „Kdyby přišla nová vláda, myslím, že by to vůbec nepomohlo. Potřebujeme naočkovat maximální počet lidí, rozvolňovat, dělat rozpočet, mít plán návratu do normálu,“ zmínil Babiš. Tyto věci podle něj zvládne pouze tato vláda. „Ti, co se chtějí dostat na naše místa, nezvládali řídit zemi ani v normálních časech,“ podotkl premiér.

Hlasování o nedůvěře iniciovali poslanci koalice Spolu, Pirátů a STAN. Opoziční volební koalice k prosazení návrhu potřebují alespoň 101 hlasů, přičemž společně jich mají 68. Opoziční iniciativa může počítat s 19 hlasy hnutí Svoboda a přímá demokracie, proti vládě chtějí hlasovat také tři zástupci Trikolóry ve Sněmovně. Postoj 15 poslanců KSČM tak bude rozhodující. 

Hned v úterý přijme Zeman i vicepremiéra a předsedu ČSSD Jana Hamáčka. Setkají se na pravidelné schůzce, informoval dnes prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. S Hamáčkem se Zeman podle mluvčího setká ve 12:30 na Pražském hradě.