Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident dnes večer v Lánech přijme premiéra Fialu, tématem bude Ukrajina a ekonomika

Prezident Miloš Zeman dnes večer v Lánech uvítá k pravidelné schůzce premiéra Petra Fialu (ODS). Hovořit spolu budou o dění na Ukrajině či ekonomické situaci v České republice a jejích dopadech na občany. Naposled Fiala Zemana navštívil 12. dubna, kdy mluvili například o návrhu na uzavření obranné smlouvy mezi Českou republikou a Spojenými státy.

Zda se bude Fiala se Zemanem dnes večer bavit také o jeho možném nástupci v prezidentském úřadu není zřejmé. Funkční období prezidenta Miloše Zemana brzy skončí a stále častěji se tak objevují jména potenciálních kandidátů. Očekává se, že svou kandidaturu za několik měsíců oznámí také bývalý premiér Andrej Babiš (ANO). Jeho nástupce Petr Fiala prý podobné ambice nemá.

“To určitě ne. Mám spoustu práce v té funkci, kterou teď vykonávám. Já jsem dostal velkou důvěru lidí při volbách. Myslím, že máme spoustu práce. Ta práce je před námi a já ji chci ve prospěch České republiky dělat. A mohu všechny ujistit – nepochybně koalice SPOLU najde nebo podpoří nějakého kvalitního kandidáta, protože potřebujeme mít důstojnou hlavu státu,” uvedl Fiala ve svém pořadu Otázky a odpovědi předsedy vlády Petra Fialy z Kramářovy vily.

Kandidáta na Hrad chce premiér představit do konce léta. Před pár dny dal ale Fiala najevo, že se mu nezamlouvá ani možnost, že by vládní strany podpořily generála Petra Pavla, bývalého předsedu vojenského výboru NATO, který má nyní největší šance podle průzkumů veřejného mínění i kurzů sázkových kanceláří. „Bývalého člena strany bych si nepřál,“ řekl premiér Fiala v rozhovoru pro Reflex.