Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident doporučil Metnarovi pomoci afghánským spolupracovníkům českých vojáků

Prezident Miloš Zeman doporučil ministru obrany Lubomíru Metnarovi (za ANO) poskytnout pomoc spolupracovníkům české armády v Afghánistánu. Při nedávném setkání Metanarovi sdělil, že Česko nechalo po odchodu spojenecký vojsk své pomocníky na holičkách a má strach o jejich životy. Konkrétně se jedná asi o 50 Afghánců a jejich rodin, kteří pracovali nejčastěji jako tlumočníci. 

Zeman se obává toho, že afghánským spolupracovníkům českých vojáků hrozí zavraždění postupujícím islamistickým hnutím Tálibán. „Prezident republiky se domnívá, že jakékoli odklady příslušného rozhodnutí mohou vést k tomu, že zradíme zhruba padesát pomocníků a dalších členů pomocného personálu a odsoudíme je na smrt,“ uvedl dnes mluvčí Hradu. 

K záchraně afghánských spolupracovníků české armády vyzvaly vládu tento týden v otevřeném dopise také veteráni, vojáci, organizace prosazující ochranu lidských práv a řada osobností veřejného života. Signatáři upozornili na to, že bezpečnostní situace v Afghánistánu se v souvislosti s odchodem spojeneckých vojsk rychle zhoršuje. Za jediné řešení pokládají neprodlené spuštění transparentního přesidlovacího programu. 

O pomoci někdejším spolupracovníkům jednala vláda už tento týden v pondělí, ministr obrany Metnar dostal za úkol do pátečního zasedání zapracovat připomínky.

Odchod z Afghánistánu oznámila Severoatlantická aliance (NATO) v dubnu, konečným termínem je 11. září. Poslední čeští vojáci se z Afghánistánu vrátili na konci letošního června. V zemi sloužili vojáci z polní nemocnice, strážních jednotek, z chemické a biologické ochrany, ale také z chirurgického nebo rekonstrukčního týmu. Od roku 2002 na misi zemřelo 14 českých vojáků.