Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident dostane od ministryně spravedlnosti návrh na jmenování 35 nových soudců

Prezident Miloš Zeman dostane od ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO) návrh na jmenování 35 nových soudců. Mezi 20 muži a 15 ženami je brněnská advokátka Sylva Šiškeová, která má posílit Nejvyšší správní soud (NSS). Vláda návrh ministryně Benešové podpořila.

Nejvíc nováčků má zamířit k okresním soudům spadajícím pod Krajský soud v Praze. Pod středočeský krajský soud chce Benešová přidělit 12 posil, osm mají získat soudy v obvodu Městského soudu v Praze. Pět nováčků půjde pod Krajský soud v Ústí nad Labem, tři pod ostravský a plzeňský krajský soud. Do obvodu Krajského soudu v Brně mají jít dva noví soudci. Poslední z kandidátů má nastoupit v obvodu Krajského soudu v Hradci Králové.

Mezi navrženými nováčky je 11 justičních čekatelů. Ostatní za sebou mají jinou právní praxi – dva pracují jako státní zástupci, pět jako advokáti, dalších pět jako vyšší soudní úředníci a zbytek jako asistenti soudce. Většina kandidátů jsou třicátníci. Nejmladším z nich je 30 let, nejstarší uchazečce o funkci soudce je 57 let.

Nejvyšší správní soud bude posílen o jedenačtyřicetiletou soudkyni Sylvu Šiškeovou, která už u NSS působila, a to v letech 2003 až 2014 jako asistentka soudců. Její kandidatura na soudkyni získala podporu soudcovské rady NSS, podnět na její jmenování ministryni podal předseda soudu Michal Mazanec.