Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident doufá v mírové řešení na Ukrajině, ke stranám sporu chce zachovat zdrženlivost

Premiér Petr Fiala (ODS) po včerejší schůzce s hlavou státu tlumočil názory prezidenta na současné dění na Ukrajině. Podle Miloše Zemana jde spíše o konflikt v rétorické rovině a věří v mírové řešení. Ohledně napětí na ukrajinsko-ruské hranici zastává prezident názor, že je potřeba zachovat zdrženlivost.

Rusko u hranic s Ukrajinou shromáždilo desetitisíce vojáků. Západ Moskvu podezírá, že chystá na území svého souseda invazi. Fiala po setkání na lánském zámku uvedl, že se s prezidentem shoduje v tom, že v případě ukrajinsko-ruských vztahů je potřeba upřednostnit diplomatické kroky.

Moskva tvrdí, že příčinou jejích vojenských manévrů podél ukrajinských hranic z několika světových stran je agresivní politika Západu, především rozšiřování NATO. O možném vstupu Ukrajiny do Severoatlantické aliance se sice řadu let hovoří, skutečné přičlenění země však není na pořadu dne a je otázka, zda vůbec kdy bude.

Rusko chce po západních zemích především závazek, že Ukrajina do NATO nevstoupí a že se zahraniční alianční vojáci stáhnou z východního křídla Aliance. USA varovaly před novou invazí Ruska na Ukrajinu, posilují vojenskou přítomnost na východě NATO a hrozí sankcemi. Série diplomatických jednání zatím posun nepřinesla.