Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident byl hospitalizován ve Střešovické nemocnici, zůstane zde několik dní

Prezident Miloš Zeman dnes dopoledne v doprovodu své ochranky zamířil do Ústřední vojenské nemocnice ve Střešovicích. „Rekondiční pobyt“, jak Hrad hospitalizaci nazval, potrvá nejdéle do neděle. Během kontroly před třemi týdny lékaři nenalezli „žádné chorobné stavy“ a konstatovali, že kromě mírné dehydratace a únavy je prezident zdravý. Ani tentokrát se podle mluvčího nejedná o nic vážného.

„Pan prezident má naplánován rekondiční pobyt v Ústřední vojenské nemocnici, který bude zahájen ve čtvrtek odpoledne a nejdéle potrvá do této neděle,“ uvedl hradní mluvčí Jiří Ovčáček. Dodal, že „v žádném případě nejde o nic akutního, o žádný vážný zdravotní problém, kdy by bylo potřeba nějakého lékařského zákroku.” Prezident prý chce být fit na oslavy 28. října.

Po minulé kontrole Zeman uvedl, že „srdce bije jako zvon, plíce jsou čisté, jako bych nebyl kuřák, játra fungují, jako bych byl abstinent, ledviny jsou taky v pořádku a mohu pokračovat dál a dál.” Ze zdravotních potíží je známa prezidentova neuropatie dolních končetin, Zeman nedávno také přiznal, že hůře slyší a má nízký tlak. O cukrovce, s níž byl rovněž sledován, v minulosti prohlásil, že „zničehonic odešla“. 

V rozhovoru pro Blesk Zeman přiznal, že zanedbává rehabilitace a další rady lékařů: „Bohužel, musím být sebekritický, jsou to pravdivá slova.” Na druhou stranu se ale pochlubil, že omezil kouření a místo dřívějších tří krabiček cigaret si denně dopřeje pouze dvě. „Zredukoval jsem spotřebu cigaret ze 60 na 40 a pokládám to za velký úspěch,“ uvedla hlava státu.