Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident na Hradě přijal ruskou ministerskou delegaci, ocenil obchodní vztahy

Prezident Miloš Zeman ve středu přijal na Pražském hradě ruskou delegaci vedenou tamním ministrem průmyslu Denisem Manturovem. Zeman ocenil vývoj ekonomické spolupráce s Ruskem. Manturov ocenil turismus a potvrdil zájem na dalších vzájemných investicích obou zemí. Návštěvu provázel diplomatický incident, kdy české úřady nepustily do země z bezpečnostních důvodů člena ministrova doprovodu.

„Pan prezident ocenil vývoj ekonomické spolupráce s Ruskem, obchodní výměna roste. Konkrétně vyzdvihl investici v Prostějově,“ informoval prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. V Prostějově byla v úterý za účasti ruské delegace otevřena pobočka největšího ruského výrobce flexibilních obalů používaných například v potravinářském průmyslu Danaflex. Podnik zaměstnává přes 200 lidí. Zeman také ocenil nárůst v oblasti turistického ruchu.

Prezident Zeman s Manturovem hovořil také o ruské účasti na modernizaci jaderných elektráren Temelín a Dukovany či na projektu plavebního kanálu Dunaj-Odra-Labe. „Zeman potvrdil připravenost posoudit účast Rosatomu v tendrech s podmínkou, že společnost bude spolupracovat s českými partnery,“ citovala agentura TASS informace z ruského ministerstva průmyslu. Ruská strana naopak potvrdila zájem o stavbu plavebního kanálu. „Denis Manturov potvrdil zájem Ruska účastnit se tohoto projektu. Očekává se, že v nejbližší době česká strana o něm předá ruské straně podrobnější informaci,“ uvedla TASS.

Při příjezdu delegace české úřady nepustily do země z bezpečnostních důvodů jednoho z členů ministrova doprovodu. Podle dostupných informací se jednalo o někdejšího dlouholetého pracovníka ruského velvyslanectví v Praze Andreje Kuzněcova, který má být několik let na seznamu nežádoucích osob a je spolupracovníkem ruských tajných služeb. Incident podle Manturova nezlepšil pozitivní atmosféru.