Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident na Hradě přijal šéfa NBÚ, pár dní před Mynářovým soudem

Prezident Miloš Zeman na Pražském hradě v úterý přijal ředitele Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) Jiřího Langa. Obsahem setkání byly aktuální úkoly úřadu. Schůzka se uskutečnila jen několik dní před naplánovaným jednáním pražského městského soudu, který bude řešit spor NBÚ a hradního kancléře Vratislava Mynáře kvůli neudělení bezpečnostní prověrky.

Národní bezpečnostní úřad byl zřízen v roce 1998 a jako ústřední správní úřad má na starosti státní správu v oblasti ochrany utajovaných informací a bezpečnostní způsobilosti. Veřejnost se o činnosti NBÚ dozvídá nejčastěji v souvislosti s vydáváním bezpečnostních prověrek k nakládání s materiály označenými jako „tajné“ nebo „přísně tajné“.

Jiří Lang stojí v čele NBÚ od února 2017, v letech 2003 až 2016 byl šéfem Bezpečnostní informační služby (BIS). Na Pražském hradě se Zemanem probírali témata, kterými se NBÚ momentálně zabývá. Prezident na schůzce „ocenil práci všech kvalitních příslušníků našich zpravodajských služeb, kteří hájí české národní zájmy,“ informoval hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

Zda na schůzce prezident hovořil s ředitelem NBÚ také o nadcházejícím soudním řízení svého kancléře už mluvčí nezmínil. Setkání totiž proběhlo pouhých pár dní před jednáním Městského soudu v Praze, který bude příští středu řešit spor NBÚ a hradního kancléře Vratislava Mynáře.

Kancléř Mynář podal na NBÚ počátkem roku 2016 správní žalobu, kterou se brání proti tomu, že mu úřad nepřiznal prověrku na stupeň přísně tajné. V žalobě napadá jak proceduru vyřízení jeho věci, tak i důvody, pro něž úřad prověrku neudělil. Miloš Zeman už dříve uvedl, že Mynáře z funkce kancléře do konečného soudního rozhodnutí neodvolá. Několikrát také řekl, že i v případě neúspěchu u soudu pro něj na Hradě nalezne důstojné místo.