Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident na Hradě přijal starosty všech obcí, které se od roku 1995 staly Vesnicí roku

Prezident Miloš Zeman a premiér Andrej Babiš dnes přijali starosty všech obcí, které se od roku 1995 staly Vesnicí roku. Slavnostní přijetí bylo oslavou 25. výročí této soutěže. Vítězné obce dostaly pozvánky pro dvě osoby, dostavit se tak mohl její současný starosta i její představitel z doby vítězství. S premiérem se starostové setkali dopoledne na Úřadu vlády, prezident je přijal odpoledne na Pražském hradě.

Soutěž organizuje ministerstvo pro místní rozvoj. Jejím cílem je povzbudit obyvatele venkova, aby se aktivně účastnili rozvoje své obce, rozvíjeli místní tradice nebo se zapojovali do společenského života. Chce také představit aktivity obcí. Klání poprvé vyhlásil Spolek pro obnovu venkova ČR v roce 1995 pod názvem Soutěž o nejzdařilejší program obnovy vesnice.

Prezident měl ke starostům projev, poté je pozval na slavnostní pohoštění. „Mluvím k vám jako člověk, který deset let, 2003 – 2013, žil na venkově. A mluvím k vám také jako člověk, který před tím řadu let žil v panelovém domě. To se nedá srovnat, a proto jsem nesmírně rád, že se setkávám právě s vámi. Venkov má svoji krásu. Krásu komunity, protože v tom panelovém domě se často neznají ani lidé na patře, natož v celém objektu,“ řekl.

„Važme si venkova, z něhož svého času vzniklo i národní obrození, když města byla do značné míry poněmčena, a já bych chtěl věřit, že venkov, včetně menších a středních měst, bude rovněž hybnou silou něčeho, co bych přirovnal k novému národnímu obrození. To znamená život v komunitě a nikoli v izolaci, život bez feťáků, život na bázi rodiny, tj. muže, ženy a dětí. Promiňte mi to kacířství a vím, že po tomto projevu se na mě opět sesype pražská kavárna, co jsem si to dovolil, ale věřte mi, že právě venkov, a máme tady šest a půl tisíce obcí, šest a půl tisíce, je tou skutečnou základnou naší společnosti,“ pokračoval prezident.

Nakonec Zeman vyslovil názor, že se nakonec lidé budou vracet zpátky na venkov. „Jako byla tendence k urbanizaci, tak přijde den, kdy bude desurbanizace, kdy lidé se budou přesunovat do menších a středních sídel, protože zjistí, že život ve velkých městech je odcizený a že jim nepřináší tu pravou radost,“ zakončil svůj projev.