Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident na Hradě přivítal kardinála Duku na tradiční předvánoční návštěvu

Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek na Pražském hradě uvítal kardinála Dominika Duku k tradičnímu předvánočnímu setkání. Podle tiskového mluvčího hlavy státu spolu prezident s kardinálem přátelsky pohovořili, kardinál prezidenta navíc tradičně obdaroval vánočkou.

„Adventní čas, doba setkávání. Kardinál Dominik Duka tradičně navštívil pana prezidenta na Pražském hradě, aby spolu v době radostného očekávání Vánoc přátelsky pohovořili. Nechyběla další tradice, vánočka od českých pekařů pro pana prezidenta,“ uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Podle všeho tak došlo mezi prezidentem a kardinálem po několika slovních přestřelkách k usmíření.

Jedním z momentů sváru byla například Zemanova nepřítomnost na slavnostním uctění památky kardinála Josefa Berana v dubnu 2018. Místo ní se totiž Zeman rozhodl zúčastnit sjezdu KSČM v Nymburce. Kardinál Duka za to hlavu státu během slavnostní bohoslužby ve Svatovítském chrámu otevřeně zkritizoval.  Miloš Zeman Dukovi poté přes média vzkázal, že „panu kardinálovi není vůbec nic do toho, jaký má prezident republiky program“.

Že jsou spory zažehnány dosvědčila i Dukova účast na oslavě Zemanových šesti let ve funkci hlavy státu, kardinál na prezidenta nezapomněl ani u příležitosti jeho 75. narozenin a spolu s dalšími gratulanty mu přišel popřát.