
Prezident i vrcholní politici se shodli: Česko migrační kvóty nepřijme
Vrcholní ústavní činitelé České republiky se ve středu odpoledne sešli na Pražském hradě, aby společně prodiskutovali aktuální záležitosti mezinárodní politiky. Zabývali se otázkou migračních kvót, brexitem, protiruskými sankcemi a hrozbou obchodních válek. Schůzky se zúčastnili prezident Miloš Zeman, premiér Andrej Babiš, předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO), ministr zahraničí Jan Hamáček (ČSSD) a ministr obrany Lubomír Metnar (ANO).
Zásadní shody dosáhli vrcholní politici v otázce nelegální migrace. Ve společném prohlášení, které zveřejnil Pražský hrad uvedli, že Česko nepřijme žádné migrační kvóty a odmítá jakýkoli způsob nedobrovolného přerozdělování migrantů. Shodli se také na tom, že v rámci humanity a solidarity Česko zvýší svou aktivitu při řešení konfliktů v oblastech, odkud migranti přicházejí.
Ve vztahu k odchodu Británie z EU vyjádřili ústavní činitelé zájem na zachování co možná nejužšího vztahu mezi Českou republikou a Spojeným královstvím. V jednáních o brexitu ale Česko podporuje společnou pozici 27 unijních zemí. „Prioritami bylo a zůstává zachování vnitřního trhu EU a udržení nedělitelnosti jeho čtyř svobod,“ stojí ve společném prohlášení.
Mluvilo se i o obchodních sankcích, které na Rusko uvalila Evropská unie. Prezident Miloš Zeman patří dlouhodobě mezi odpůrce těchto sankcí. Argumentuje tím, že ve světě mezinárodního obchodu na sankcích vždy tratí obě strany, doslova je označil za „loose-loose strategii“. Ostatní ústavní činitelé ale Zemanův názor nesdílí a shodli se na tom, že „stále trvají důvody, proč byly Evropskou unií zavedeny protiruské sankce“. Na prodloužení sankcí o další půlrok se naposledy domluvili představitelé členských států EU na summitu v Bruselu koncem června. Sankce jsou zaměřeny na bankovní, finanční a energetické sektory. Pro některé ruské firmy znamenají ztížený přístup k mezinárodním financím.
Posledním tématem byly aktuální obchodní spory mezi USA, Čínou a EU. „Pro otevřenou ekonomiku závislou na exportu jako ČR je důležité, aby byl zachován liberální obchod a autorita Světové obchodní organizace,“ uvádí prohlášení. ČR by se měla snažit aktivně podporovat liberalizaci a dodržování mezinárodních pravidel obchodu, ale také dále diverzifikovat export, shodli se politici.