Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident je přesvědčen o kompetenci nového guvernéra ČNB, uvedl po schůzce Fiala

Premiér Petr Fiala (ODS) po pravidelné schůzce s prezidentem Zemanem v Lánech řekl, že s prezidentem probral reakce na jmenování nového guvernéra centrální banky Aleše Michla. Prezident je podle Fialy přesvědčen o Michlově kompetenci, a to jak teoretické, tak praktické. Jména kandidátů na místa ve vedení banky Fiala neuvedl. 

„Bavili jsme se samozřejmě o jmenování guvernéra České národní banky (…) a dalším vývoji ČNB,“ uvedl Fiala s tím, že Zeman mu vysvětlil důvody jmenování Michla. „Pro mě bylo důležité, že jsme mluvili i o dalších změnách v bance,“ dodal. Zeman ho podle jeho slov ujistil, že bude zachována kontinuita v rozhodování banky. 

Zeman si podle Fialy od jmenování Michla slibuje „posílení jiného způsobu boje s inflací, než jaký ČNB uplatňovala dosud“. „Pevně věřím, že ČNB bude dál plnit svoje poslání a starat se o měnovou politiku a plnit i svůj cíl a využívat nástroje, které ona má k boji s inflací, a ty jsou klíčové,“ uvedl Fiala. S Michlem chce osobně mluvit o jeho představách vývoje banky pod jeho vedením. Připomenul, že vedení ČNB rozhoduje kolektivně, z čehož plyne, jak je důležitá vyváženost rady centrální banky. 

Do konce června prezident musí jmenovat ještě tři členy bankovní rady, a tím může zásadně ovlivnit politiku centrální banky. Nového člena rady musí vybrat prezident místo Rusnoka. Šestiletý mandát skončí také viceguvernérovi Tomáši Nidetzkému a členovi bankovní rady Vojtěchu Bendovi. Zeman může Nidetzkému a Bendovi jejich mandát prodloužit, anebo jmenovat místo nich i nové členy rady.