Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident jmenoval 24 nových soudců, v projevu kritizoval pomalost soudů

Prezident republiky Miloš Zeman dnes na Pražském hradě jmenoval 24 soudců obecných soudů České republiky. V tradičním (a krátkém) projevu nováčkům popřál, aby nebyli líní jako někteří jejich služebně starší kolegové. V této souvislosti kritizoval také dlouhé trvání některých kauz, jako je případ H-Systemu nebo bývalého poslance Davida Ratha.

„Dnes bych začal citací pana poslance Michálka, který prohlásil, že soudci jsou líní. Protože, jak víte, já vynikám extrémní zdvořilostí, nikdy bych takový výraz nepoužil. Podle mého názoru jsou soudci nepracovití, alespoň někteří. A my to vidíme na kauzách typu H-Systému nebo Davida Ratha. My to vidíme i na chaotických rozhodnutích typu Lukáše Nečesaného a dodal bych, že to vidíme i na rozhodování Ústavního soudu, kde leží celá řada podání, včetně mého, aniž by se tím Ústavní soud laskavě zabýval,“ zahájil prezident svůj proslov k čerstvým nositelům talárů. Dodal, že soudci určitě nejsou přepracovaní a domnívá se, jejich platové ohodnocení není tak špatné, aby nebylo možné od nich vyžadovat vyšší pracovní výkon.

Pět nováčků zamíří k soudům v působnosti Krajského soudu v Ostravě. Po čtyřech soudcích přibude do obvodů středočeského a ústeckého krajského soudu. Tři posily získají soudy v působnosti Městského soudu v Praze a také Krajského soudu v Hradci Králové. Dva soudci budou pod českobudějovickým krajským soudem a poslední zamíří ke Krajskému soudu v Plzni.

Jmenování se zúčastnil i ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (za ANO). Zeman ho pochválil za to, že zbavil taláru libereckého soudce Vladimíra Maxu. Toho v lednu odvolal kárný senát Nejvyššího správního soudu, důvodem byly právě průtahy v řízeních. “Nabídl jsem panu ministru spravedlnosti, že když zbaví taláru ještě dalších 20 soudců ze stejného důvodu, tak že jsem ochoten nad rámec svých povinností jmenovat dalších 20 nových soudců, kteří budou pracovitější a kteří si budou své práce vážit,” dodal Zeman.