Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident jmenoval místopředsedou Nejvyššího soudu Petra Šuka, nahradí Romana Fialu

Prezident republiky Miloš Zeman dnes na Pražském hradě ve slavnostním aranžmá jmenoval místopředsedou Nejvyššího soudu (NS) dosavadního soudce NS Petra Šuka. Stalo se tak na návrh předsedy soudu Petra Angyalossyho. Šuk ve funkci nahradí soudce Romana Fialu, kterému vypršelo funkční období.

Pravomoc určit místopředsedu soudu má prezident, vybírá jej z řad stávajících členů Nejvyššího soudu. Předseda NS Angyalossy navrhl Šuka pro jeho odborné a lidské předpoklady. Prezident s návrhem souhlasil, jako obvykle si však předtím vyžádal osobní setkání s novým místopředsedou. Schůzka proběhla na Hradě začátkem února. 

„Petr Šuk má spoustu zajímavých vizí a já jsem se už v minulosti přesvědčil, že je bude schopen aktivně naplňovat. Panu prezidentovi jsem poděkoval za to, že akceptoval můj doporučující návrh, ujistil jsem ho, že tímto má Nejvyšší soud v čele spolupracující tandem, který může obecnou justici v mnohém posunout dále. Budeme usilovat o moderní justici, nejen spravedlivou, ale i rychlou, oba jsme příznivci její nutné maximální elektronizace nebo například lepší komunikace a spolupráce napříč všemi patry soudní soustavy. Zaujaly mě i náměty, s nimiž Petr Šuk přichází ve snaze zpřehlednit judikaturu a tím i předvídatelnost soudních rozhodnutí,“ uvedl předseda Nejvyššího soudu ve svém doporučení.

Zeman v krátkém proslovu Šukovi k jmenování poblahopřál. „Chtěl bych vám v této rozbouřené době popřát, aby se Nejvyšší soud stal stabilizačním prvkem v našem soudnictví a aby nepodlehl pokušení destabilizovat politickou či společenskou situaci v České republice, jako to udělal soud Ústavní,“ řekl prezident. 

JUDr. Petr ŠUK absolvoval Právnickou fakultu UK v Praze. Jako soudce pracoval nejprve od roku 2000 u Okresního soudu v Liberci, v roce 2002 byl přeložen ke Krajskému soudu v Ústí nad Labem. Od roku 2008 je soudcem občanskoprávního a obchodního kolegia Nejvyššího soudu.