Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident jmenoval novým ministrem zdravotnictví Petra Arenbergera

Prezident republiky Miloš Zeman dnes na Pražském hradě jmenoval do funkce ministra zdravotnictví ředitele Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petra Arenbergera. Prezident mu při jeho jmenování řekl, aby svoji práci vykonával v zájmu zdraví českých občanů. Důležité podle něj je, aby bylo dostupných co nejvíce vakcín, a to včetně ruského Sputniku V.

„Nastupujete do funkce ve velice těžkých dobách, kdy zápasíme s pandemií. Nejdůležitějším nástrojem v tomto boji je očkování. Každý z nás by měl usilovat o to, aby zde bylo co nejvíce efektivních vakcín. Zasloužil se o to pan premiér i já, který jsem se obrátil dopisy na izraelského, ruského a čínského prezidenta se žádostí o dodávky vakcín,” uvedl při jmenování Arenbergera prezident.

Prezident dodal, že odvolaný Arenbergerův předchůdce Jan Blatný (za ANO) použití ruské vakcíny v České republice blokoval. „Je dobré si uvědomit, že každý, kdo tímto způsobem postupuje, škodí České republice a nese spoluodpovědnost za lidi, kteří kvůli nedostatku vakcín a pomalému očkování umírají. Jenom za dnešek jich bylo 150,” povzdechl si Zeman. 

Dosavadní ministr zdravotnictví Blatný na dopolední tiskové konferenci oznámil odchod. Své odvolání označil za politické rozhodnutí, na které má premiér Andrej Babiš (ANO) právo. Předseda vlády Blatného dlouhodobě kritizoval. Poslal mu dokonce několik vytýkacích dopisů, kde si stěžoval na nezvládnutou očkovací strategii, špatnou komunikaci s veřejností nebo malou podporu nových léků na koronavirus.